Working together for green, competitive and inclusive Europe

Naujienos

Tarptautiniame Norvegijos „Asitežo“ festivalyje vaikams ir jaunimui du spektakliai iš Lietuvos

Rugsėjo 12–16 dienomis Norvegijoje, Kristiansando mieste, vyks 17-asis tarptautinis Norvegijos „Asitežo“ festivalis, kurio programoje du spektakliai iš Lietuvos: „Neregėtas pasaulis“ („Dansema“) ir „Babelio bokštas. Planet Earth / Game Over / Reset“ (NKDT). Lietuvos delegacijos ne tik pristatys savo pasirodymus publikai, bet ir susitiks su vietos bendruomene, diskutuos teatro klausimais su užsienio partneriais.

Festivalio programoje – svarbios temos vaikams ir jaunimui
 
Norvegija yra viena iš 100 šalių, priklausančių šiam didžiausiam pasaulyje scenos menų tinklui (ASSITEJ), o festivalio metu bus švenčiamas 30-ties metų Norvegijos „Asitežo“ jubiliejus. Sėkmingai gyvuojanti organizacija skatina profesionalųjį scenos meną būti atviru jaunai auditorijai visame pasaulyje, tad kiekvienais metais festivalyje pristatoma tiek išskirtinė meninė, tiek įdomi ir naudinga akademinė programa. Šių metų festivalio programa yra glaudžiai susijusi su pasirinkta tema „Tai, kas svarbiausia“ (What Matters Most) – festivalyje vaikams ir jaunimui bus pristatomi devyni spektakliai, paliečiantys svarbius ir jautrius mūsų gyvenimo klausimus: gyvybės ir mirties, negalios, neatsakingos žmogaus veiklos gamtoje ir kitus. Galbūt dėl to šiemetinis festivalis sulaukė daugiau nei 300 paraiškų iš daugiau nei 60 skirtingų šalių, tačiau organizatoriai atrinko tik devynis pasirodymus, tarp jų –Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui „Asitežas“ asociacijos narių – šokio teatro „Dansema“ ir Nacionalinio Kauno dramos teatro – spektaklius.
 
Kitoks pasaulio pojūtis negalią turintiems vaikams
 
2007 m. choreografės Birutės Banevičiūtės iniciatyva įkurtas šokio teatras „Dansema“ jau daugiau nei 15 metų nuosekliai vykdo savo misiją ir kuria šiuolaikinio šokio spektaklius kūdikiams ir vaikams su negalia, veda kūrybinius užsiėmimus mažiesiems bei seminarus scenos meno profesionalams Lietuvoje ir užsienyje. Į festivalį Norvegijoje „Dansema“ atvyksta su įtraukiuoju šokio spektakliu „Neregėtas pasaulis“, šiemet nominuotu „Auksiniam scenos kryžiui“. Spektaklio tikslas – kūrybiškai supažindinti neregius ir silpnaregius vaikus su pagrindiniais šokio elementais ir padėti patirti šokį per judesį, spalvas, įvairius paviršius bei išskirtinę italų kompozitoriaus Valerio Camporini Faggioni muziką, vedančią vaikus į nežinomą šalį. Šokio teatro šokėjos Giedrė Subotinaitė ir Agnė Ramanauskaitė scenoje stengiasi sukurti aplinką, kurioje vaikai galėtų elgtis taip, kaip jaučia, kur niekas jiems nenurodinėja. „Norėjau, kad vaikai pajustų šokį ne per verbalinį aiškinimą, o pamatytų pasaulį rankomis ir širdimi, pajustų šokį kvėpuojant ir liečiant bei laikantis atstumo apkabinant ir prisiglaudžiant“, – teigia idėjos pradininkė B. Banevičiūtė. Spektaklis bus rodomas ketvirtą festivalio dieną – rugsėjo 15-ąją.
 
Biblinio mito įkvėptas interaktyvus nuotykis jaunuoliams
 
Nacionalinis Kauno dramos teatras rugsėjo 13, 14 ir 15 dienomis publikai parodys tarptautinį edukacinį ir interaktyvų spektaklį jaunimui „Babelio bokštas. Planet Earth / Game Over / Reset“, kuriame įtaigiai perteikiamos ekologijos problemos. Norvegų kilmės režisierė Hilde Brinchmann subūrė keturių skirtingų šalių (Norvegijos, Islandijos, Vengrijos, Lietuvos) teatrų menininkus, tame tarpe ir aktorius, ir su jais sukūrė neįprastą spektaklio formą – interaktyvų vaizdo žaidimą, kurio tikslas – atkreipti jaunimo dėmesį į globalias problemas, pasitelkiant interaktyvaus teatro kalbą jas aktualizuoti bei skatinti jaunuolių kritinį mąstymą.
 
„Babelio bokštas“ – neįprastame labirinte vaidinamas unikalus pastatymas, kurį vienu gali žiūrėti iki 40 žiūrovų. Kartu su aktoriais jie leidžiasi į interaktyvią kelionę ir juda po scenografiją tarsi po vaizdo žaidimą. Vaidinimas vyksta anglų kalba, bet jame pasitelkiama ir speciali šiam spektakliui personažų sukurta kalba. Dar vienas išskirtinis spektaklio bruožas – pabaiga. Dalyviai aktyviai dalyvauja veiksme ir priima realius sprendimus. Jie sprendžia, kaip spektaklis vystysis ir kaip jis baigsis. Po pasirodymo žiūrovai kviečiama neišsiskirstyti, o pasilikti diskusijai: apmąstyti spektaklio temas, dalytis mintimis, kelti klausimus.
 
Spektaklis yra plačiai pažįstamas Lietuvos auditorijai – kurį laiką vyko intensyvios gastrolės po Lietuvos miestus, o Norvegijoje susitiks visa prie šio pastatymo prisidėjusi tarptautinė komanda. Spektaklis sukurtas su tarptautinio tinklo PIYL (Participate in Your Life) nariais: NKDT (Lietuva, Kaunas), K:13 (Norvegija, Bergenas), „Bird and Bat“ (Islandija, Reikjavikas), Kava Kulturalis Muhely Egyesulet teatru (Vengrija, Budapeštas).
 
Tarptautinis projektas finansuotas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir „Erasmus+“ lėšomis. 
 
Teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas kartu su „Babelio bokšto“ komanda susitiks su lietuvių bendruomene, lankysis patirčių pasidalinimo konferencijoje, kurioje  bus aptariamos teatrų programos, menininkų naujiems spektakliams atranka, įstaigose vykstančių festivalių programos. NKDT direktorius lankysis ir „Speed Pitch“ renginyje, kurio tikslas – praplėsti Norvegijos menininkų galimybes dirbti užsienyje. 
 
NKDT informacija
Nuotraukos autorius – Donatas Stankevičius
 
Apie programą „Kultūra“
Įgyvendinant Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programą „Kultūra“, Lietuvoje siekiama panaikinti esamą teritorinę nelygybę aukštos kokybės kultūros produktų ir paslaugų prieinamumo prasme ir taip mažinti socialinę atskirtį ir diskriminaciją. Įvairiomis programos priemonėmis stiprinamas kultūrinis švietimas, vietos kultūrinis verslumas ir kultūros paveldo valdymas. Iš viso 2014–2021 m. programai „Kultūra“ skirta daugiau kaip 8,2 mln. eurų. Projektų įgyvendinimą prižiūri Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).
 

Media galerijos

Bendraukime