Working together for green, competitive and inclusive Europe

Lietuvos verslui – 9 mln. Eur Norvegijos injekcija žaliųjų inovacijų vystymui

Lietuvoje startuoja Norway Grants investicinė programa „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“, pagal kurią verslams bus paskirstyta 9 mln. Eur Norvegijos investicija aplinkai draugiškų produktų ir technologijų kūrimui. Žaliųjų inovacijų plėtra šiuo metu itin aktuali, kai būtina didinti verslo konkurencingumą ir skatinti Lietuvos perėjimą prie tvaraus, aukštesnės pridėtinės vertės ekonomikos modelio.

Pagal programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ kvietimą, skirtą žaliajai pramonei vystyti, Lietuvos įmonės galės gauti iki 2 mln. Eur Norway Grants investiciją. Bus finansuojami inovacijų projektai, kurie  prisidės prie CO2 emisijų mažinimo, energinio efektyvumo didinimo ir antrinio atliekų panaudojimo gamyboje.

Inovacijų kūrimas ir diegimas reikalauja didelių investicijų, kurių įmonės - dažniausiai smulkus ir vidutinis verslas - tiesiog neturi, todėl išorinės finansinės injekcijos yra itin svarbios mūsų vietos verslui. Dalis technologinių sprendimų, aktualių žaliosios ekonomikos augimui Lietuvoje, vis dar yra vystymosi stadijoje, o tai riboja platesnį inovacijų diegimą pramonėje, todėl Norway Grants investuoja į žaliųjų inovacijų pramonėje bei aplinkai draugiškų produktų kūrimą,“ – sako Jekaterina Rojaka, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų viceministrė.

Norway Grants investicija vienam projektui sieks nuo 10 000 iki 2 000 000 Eur ir sudarys nuo 25 iki 80 % projekto vertės.  Į investicijas pretenduoti gali tiek mažos ir vidutinės, tiek didelės privačios įmonės.

Programa taip pat skatina Lietuvos-Norvegijos verslo ryšius – organizuojamos kontaktų mugės, kompensuojamos kelionių išlaidos bei projektams skiriami papildomi balai vystant ir įgyvendinant dvišalius inovacijų projektus.

Norvegijos įmonės yra vienos didžiausių žaliųjų inovacijų eksportuotojų Europoje ir netgi pasaulyje. Čia verslai yra orientuoti į kūrimo procesą, todėl gali pasiūlyti unikalius technologinius sprendimus įvairiems sektoriams – nuo laivybos pramonės iki maisto ir būtinųjų produktų gamintojų. Ši programa yra puiki proga įmonėms, norinčioms rasti partnerius Norvegijoje,“ – sako Ina Sinkevičiūtė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) administruojamos Norway Grants programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ vadovė.

Investuoti į žaliąsias inovacijas – kodėl?

Pasak I. Sinkevičiūtės, Lietuvos įmonėms dabar investuoti į žaliąsias inovacijas verta dėl kelių priežasčių. Pirma, dėl klimato kaitos.

„Kai per du pastaruosius dešimtmečius fiksuojami šilčiausi metai istorijoje, o nuo potvynių ir sausrų kenčia vis daugiau Europos Sąjungos valstybių, nenuostabu, kad Europa siekia tapti klimatui neutralaus poveikio žemynu iki 2050 m., tačiau prie to turi prisidėti ne tik žmonės, bet ir verslas,“ – sako Norway Grants programos vadovė.

Antra – sparčiai kinta vartotojų poreikiai. Vis dažniau pasirenkami tie gamintojai, kurie vysto tvarius sprendimus, diegia žalias inovacijas versle, siūlo aplinkai palankius produktus. Tad, augant tvarių sprendimų poreikiui, verslai turi persiorientuoti į žiedinės ekonomikos modelį, kuris leidžia išvengti resursų švaistymo ir minimizuoti susidarančių atliekų kiekius.  Tai labai svarbu įmonėms, kurios ateityje nori išlikti konkurencingos ir patrauklios vartotojams.

Kaip dalyvauti investicinėje programoje?

Įmonės, norinčios dalyvauti Norway Grants programoje „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ pagal žaliosios pramonės kvietimą, paraiškas gali teikti iki 2020 m. lapkričio 6 d. MITA arba Norway Grants internetiniame puslapyje.

Vasaros pabaigoje bus skelbiamas programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ kvietimas informacinių technologijų srityje, pagal kurį Lietuvos įmonėms bus paskirstyti 5 mln. Eur.
Bendraukime