Working together for green, competitive and inclusive Europe

Meninėmis instaliacijomis apie investicijas į teisingumo sistemos stiprinimą

„Teisingumas įpareigoja niekada nesustoti“, „Keičia žmonės, ne sienos“, „Teisingas, atviras, atsakingas ir modernus teismas arčiau žmogaus“, Lietuvos Policijos jau įtvirtinta žinutė – „Ginti. Saugoti. Padėti“ šią savaitę įsikūrė prie teisingumo srities pastatų Kaune bei Šiauliuose. Teksto, šviesos bei netikėtos formos žaismu pratęsiami ir visuomenei artinami teismų, prokuratūros, policijos ar įkalinimo įstaigų fasadai siunčia žinutę apie kartu su Islandija, Lichtenšteinu ir Norvegija stiprinamą teisinę valstybę.

Centrinė projektų valdymo agentūra (toliau – CPVA), įgyvendindama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“, kartu su jaunąja menininke Živile Minkute prie teisingumo srities pastatų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje per artimiausias dvi savaites keletui dienų įrengs menines instaliacijas, kurių tikslas  – visuomenei pristatyti Lietuvoje startavusias investicijas į teisingumo sritį.

Per kiek daugiau nei ketverius metus planuojama investuoti beveik 39 milijonus eurų, o didžiąją šių lėšų dalį mūsų šalies teisingumo sistemos tobulinimui skiria Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas. Įvairiomis programos priemonėmis bus didinamas Lietuvos teismų sistemos ir prokuratūros efektyvumas, tobulinama bausmių vykdymo sistema, užtikrinama prevencija bei stiprinama reagavimo sistema smurto šeimoje atvejais, tobulinami policijos gebėjimai kovoje su nusikalstamumu.
 

Žinia apie investicijas skleidžiama „kalbinant“ teisingumo srities pastatus

„Nepaisant to, kad investuojame į konkrečių institucijų darbuotojų kompetencijas, diegiame įvairias efektyvumą ir skaidrumą didinančias sistemas, pagrindinis naudos gavėjas yra visuomenė. Žmogus, kuriam siekiame suteikti maksimaliai kokybiškas paslaugas, didinti jo pasitikėjimą teisine šalies sistema. Tad ir ieškodami būdo, kaip papasakoti apie šias investicijas, nenorėjome apsiriboti informaciniu plakatu. Norėjosi būti vietose, kurios savo fasadais, aplinka iš dalies formuoja teisingumo sistemos įvaizdį, tad kartu su programos partneriais nutarėme apie būsimas investicijas 5-iuose didžiausiuose Lietuvos miestuose „prakalbinti“ teisingumo srities pastatus ir šalia jų įrengti menines instaliacijas“ – pasakoja CPVA Komunikacijos skyriaus vadovė Rosita Saukaitė.
 
Prie pastatų fasadų miestuose vienu metu įsikurs trijų skirtingų tipų meninės instaliacijos, taip papildydamos viena kitą: prie teismo ir policijos pastatų – arkinės instaliacijos, prie prokuratūros pastatų įkurdinami šviesos takai, atspindintys praeivius ir aplinką, bei raginantys drąsiai prieiti arčiau, o tardymo izoliatorių ar pataisos namų tvoros prabils meninėmis vizualizacijomis, sakančiomis, kad tiek perauklėjimo, tiek resocializacijos procesai yra daugiasluoksniai ir, viena vertus, tvora įtvirtina ir sustiprina teisingumą, suteikdama saugumo jausmą, kad čia, šiapus, esame saugūs, kita vertus – ragina susimąstyti, kad keičia žmonės, ne sienos.
 
Instaliacijos daugiasluoksnės: jose daug šviesos elementų, reflektuojančių paviršių, siunčiančių žinią, kad nuostatos gyvena mumyse, o ir savo aplinką nemaža dalimi formuojame mes patys, tad ne tik „prakalbinti“ pastatai kalba praeiviams, bet ir instaliacijose atsispindintys vaizdiniai.
Kalbėdama apie instaliacijos idėją jos autorė Živilė Minkutė sako: „Tai kitoks įėjimo į gerai pažįstamą ir seną struktūrą pateikimas, raginimas pamatyti ją kitomis spalvomis, žiūrėti nebūtinai kaip į kažką, kas priverčia įsitempti. Pradėjusi ieškoti idėjos įgyvendinimo sprendimo kėliau sau tikslą –  nuostatas keisti per vizualinę perspektyvą. Man atrodo, kad laikas į viską žiūrėti kaip į visumą, o ne atskiras, nuošalias struktūras. Visada yra sluoksnis, per kurį mes matome reiškinius, situacijas ir mus supančią aplinką, todėl instaliacijoje naudojau daug spalvinių filtrų, jie sudėti skirtingais kampais, nes niekas nėra vienoda ir labai daug kas priklauso nuo mūsų požiūrio kampo“.
Menines instaliacijas iki savaitės pabaigos galima apžiūrėti Kaune ir Šiauliuose, vėliau jos keliaus į Panevėžį, Klaipėdą ir Vilnių.

Apie programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“

Nuo 2020 m. pradžios Lietuvoje startavusios programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ priemonėms įgyvendinti skirta 38 823 530 Eur, iš jų 25 mln. Eur yra Norvegijos finansinio mechanizmo, 8 mln. Eur Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšos.

Programa įgyvendinama kartu su Norvegijos teisingumo ir viešojo saugumo ministerija, Norvegijos pataisos tarnybos direktoratu, Norvegijos teismų administracija, Nacionaliniu policijos direktoratu, Europos taryba, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Nacionaline teismų administracija, Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra.
Numatoma programos įgyvendinimo pabaiga - 2024 m. gruodžio 31 d.
  
 

Media galerijos

Bendraukime